Podatek akcyzowy

Podatek, na przykład akcyzowy – co to jest?

Podatek akcyzowy jest bardzo ciekawą daniną. Ustala go państwo po to aby po pierwsze ściągnąć więcej pieniędzy od swoich obywateli ,a ponadto aby regulować zużycie lub spożycie produktów objętych podatkiem akcyzowym. Ogólnie rzecz biorąc podatek akcyzowy nakładany jest na dobra, dobra luksusowe, w jednym przypadku ma być straszakiem i ograniczyć spożycie, w drugim, ze względu właśnie na popularność danego produktu ma przynieść jak największe zyski państwu. Wprowadza się go wówczas, gdy koszty produkcji są wyjątkowo niskie, a użycie/spożycie ogromne. Tam jest właśnie największy zysk państwa.

Regulacja popytu podatkiem akcyzowym

Taki podatek państwo wprowadza na przykład na alkohol. Alkohol mógłby wyrabiać każdy domowym sposobem. Nie jest to trudne, ani kosztowne. Za to niezwykle zyskowne. Alkohol a raczej spirytus bywa doskonałym środkiem płatniczym. Zabraniając własnej produkcji i sprzedaży alkoholu, nakładając wysoki podatek na każdy litr alkoholu produkowany lub sprowadzany do kraju, państwo po pierwsze otrzymuje ogromny zysk a po drugie reguluje siłą rzeczy wysoką ceną zakupu spożycie alkoholu wśród swoich obywateli. Wszyscy znamy opowieści o Skandynawach przyjeżdżających choćby do naszego kraju i zaczynających zabawę już na promie. Oczywiście w grę tu jeszcze wchodzi przelicznik, ale zjawisko to pokazuje jak działa system. W państwa skandynawskich,podobno z powodu skłonności do depresji, alkohol jest naprawdę drogi, nawet jak na ich zarobki. Państwo, ceną zakupu próbuje zmusić swoich obywateli do ograniczenia spożycia alkoholu. I robi to chyba skutecznie.

To samo można wykonać w przypadku samochodów. Aby ograniczyć sprowadzanie do danego kraju używanych i wieloletnich samochodów wprowadza się podatek akcyzowy podnoszący ogromnie koszt takiego auta. Mechanizm ten jest szczególnie skuteczny w przypadku państw, które mają własny silny rynek motoryzacyjny i nie życzą sobie zabytkowych egzemplarzy z niestabilnym i zionącym spalinami silnikiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *